Odpady dzielimy na suche i mokre w celu ich dalszej łatwiejszej przeróbki w Zakładzie w Prażuchach. Dzięki temu można odzyskać znacznie więcej surowców wtórnych zawartych w odpadach.
Po doczyszczeniu kierowane są one do kompostowni. Po wyjściu z kompostowni uzyskujemy kompost nadający się do dalszego wykorzystania. Dzięki temu nie składujemy odpadów z których powstaje groźny dla środowiska gaz wysypiskowy.
Poddawane są one sortowaniu, a odzyskane surowce wtórne kierowane do ponownego wykorzystania. Ponieważ nie są zanieczyszczone odpadami mokrymi jakość surowców wtórnych jest znacznie wyższa.
Wszystko zależy od cen surowców wtórnych oraz od regulowanych prawnie opłat za składowanie odpadów. Ważne są także takie inne czynniki wpływające na koszty działania Zakładu. Bardzo ważny jest jednak zysk dla środowiska.
Te które nie zawierają w sobie wody i mogą zostać ponownie wykorzystane jako surowce wtórne. Należą do nich: papier, szkło, metale, wszelkie plastiki oraz opakowania wielomateriałowe jak np. kartoniki po napojach.
Tutaj wrzucamy to czego nie należy wrzucać do suchych czyli: odpadki kuchenne, resztki owoców i warzyw, skoszoną trawę, ścięty żywopłot i wszystkie te odpady które mogą pobrudzić odpady suche.
Zależnie od tego gdzie mieszkamy wrzucamy worki do wydzielonych koszy z napisem suche lub mokre albo też oba worki wrzucamy do jednego kosza z tym, że worek z odpadami mokrymi powinien być szczelnie zawiązany.
Jadą one do Zakładu gdzie są przerabiane zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Z odpadów suchych wydzielane są surowce wtórne a odpady mokre poddawane są kompostowaniu. Dzięki temu na składowisko trafi tylko około połowy naszych śmieci.
1.
Co jeszcze
trafi do zakładu w Prażuchach oprócz zawartości naszego kosza na śmieci?
Zakład będzie przerabiał także inne odpady powstające w naszych gospodarstwach domowych. M. innymi tzw. odpady wielkogabarytowe czyli pralki, lodówki, telewizory, meble itp. Także odpady budowlane poddawane będą przetwarzaniu i odzyskowi surowców wtórnych.
2.
A co z
odpadami takimi jak lekarstwa, baterie, oleje, świetlówki i innymi zawierającymi
niebezpieczne substancje.
Takie odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych będą zbierane oddzielnie przez specjalny wydzielony system zbiórki i kierowane do specjalistycznych zakładów ich unieszkodliwiania.
3.
Czy każdy może
przyjechać i przywieźć do Zakładu swoje odpady.
W tym zakresie należy zdać się na firmy wywozowe posiadające specjalistyczny sprzęt.
Będziemy tworzyć tzw. wyspy ekologiczne gdzie każdy będzie mógł zostawić wyselekcjonowane surowce wtórne, odpady wielkogabarytowe, budowlane lub zielone powstałe w naszych domach. Tak dzieje się w całej Europie Zachodniej.